Przepisy nie wprowadzają ograniczeń w zakresie klas aktywów, które mogą (lub nie) znaleźć się w majątku fundacji rodzinnej. Jedyny wymóg, jaki musi zostać formalnie spełniony, to minimalna wartość funduszu założycielskiego wnoszonego przez fundatora, nie niższa niż 100 000 zł.
Jednocześnie warto zauważyć, że minimalny próg 100 000 zł dotyczy wartości mienia jedynie na moment jego wnoszenia do majątku fundacji rodzinnej. Spadek wartości aktywów (w tym mienia wniesionego pierwotnie) poniżej tej kwoty w toku działalności fundacji rodzinnej (np. w wyniku niekorzystnych zmian rynkowych) nie stanowi sam w sobie przesłanki do jej likwidacji.
Oprócz środków pieniężnych, prawami majątkowymi (mieniem), które mogą formalnie zostać wniesione do fundacji rodzinnej na pokrycie funduszu założycielskiego są przede wszystkim:
W przypadku ograniczonych praw rzeczowych wkładu do fundacji rodzinnej nie mogą stanowić użytkowanie i służebności osobiste, ponieważ są to prawa niezbywalne.
Przedmiotu wkładu do fundacji rodzinnej nie mogą stanowić m.in. prawa osobiste o charakterze niemajątkowym, np. członkostwo w stowarzyszeniu oraz podmiotach o podobnym charakterze i świadczenie pracy przez fundatora na rzecz fundacji rodzinnej.
Data publikacji: 22 lipca 2024 r.